o co chodzi z tą podczerwienią?…

Gdy zaczynamy mówić o promieniowaniu podczerwonym i jego leczniczym zastosowaniu mogą nasuwać się różne pytania. O co właściwie chodzi?  Każde ciało fizyczne które ma wyższą temperaturę niż −273,15˚C emituje podczerwień.

Z  punktu widzenia fizyki promieniowanie podczerwone (IR) jest to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 780nm do 1mm.

Istnieją trzy rodzaje podczerwieni :

typ A: podczerwień bliska (długość fali 780nm – 1400nm),

typ B: podczerwień średnia ( 1400 do 3000nm)

typ C: podczerwień daleka (3000nm do 1mm).

Ciepło podczerwone jest to bardzo „ciekawe” ciepło. Stanowiąc około 40% promieniowania słonecznego, które daje człowiekowi ciepło oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, promieniowanie podczerwone nosi czasami nazwę promieniowania cieplnego.

Gdy w 1800 roku niemiecki astronom William Herschel posługując się pryzmatem rozszczepił światło słoneczne na barwne widmo stwierdził, że światło przy czerwonym skraju widma grzeje. Dalsze badania wykazały, że poza tym skrajem efekt się nasila. Herschel doszedł do wniosku, że istnieje niewidzialne dla oka promieniowanie – i nazwał te fale promieniami podczerwonymi.

Okazuje się, że każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego emituje promieniowanie cieplne. Z tym, że przedmioty cieplejsze emitują więcej promieniowania podczerwonego i o mniejszej długości fali.To właśnie ilość promieniowania podczerwonego i głębokość na jaką promienie podczerwone wnikają ma znaczenie w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej.

Na to jak głęboko promienie podczerwone wnikają w skórę zależy od długości ich fali oraz od zdolności absorpcyjnych wody, z której, tkanki naszego organizmu, składają się w 60 do 70%. Większą siłę wnikania mają promienie podczerwone typu A, zaś typu B i C wnikają bardzo słabo. Jeśli chodzi o promienie typu C to są one pochłaniane  w warstwie rogowej naskórka a ponieważ nerwy czuciowe są usytuowane właśnie w tej warstwie skóry, o niewielkiej objętości, stosowanie podczerwieni typu C może powodować ból. Dlatego należy pamiętać, aby korzystać jedynie z bezpiecznych urządzeń, posługujących się promieniami typu A (długość fali 780nm – 1400nm)

Głęboko wnikające ciepło podczerwone w tkankach  biologicznych wywołuje przede wszystkim reakcje cieplne i znajduje zastosowanie w przypadku leczenia różnorakich chorób.

Z  pomocą podczerwieni można leczyć takie schorzenia jak:

-choroby skóry,         -rwa kulszowa                  -reumatyzm, artretyzm

-choroby mięśni,      -wysokie ciśnienie krwi    -przeziębienia

– stres, zmęczenie      -ból głowy, bezsenność

Energia podczerwieni korzystnie wpływa na:

– układ sercowo naczyniowy

-układ oddechowy

-gospodarkę wodno-elektrolitową

-czynność wydzielniczą nerek i wielu innych gruczołów.

Wspomnę też ciepło podczerwone pomaga obniżyć napięcie mięśni, zmniejsza pobudliwość nerwową oraz wrażliwość receptorową, przez co działa uspokajająco i przeciwbólowo, a także znacznie przyspiesza przemianę materii…..

Temat leczniczego działania ciepła podczerwonego jest więc tematem ciekawym, wartym aby zapoznać się z nim.

W dalszych artykułach postaram się opisać naturalne źródła podczerwieni, mam tu na myśli kamień półszlachetny o nazwie nefryt, oraz inne skały takie jak turmalin, german, elwan oraz skały wulkaniczne wchodzące w skład tzw ceramiki turmalinowej…

Dodaj komentarz